Welcome to our training and awareness modules

This section provides a training module for recreational craft dismantling and recycling activities, targeted to people and companies currently carrying out such activities and those who wish to do so in the future. This section also provides an awareness module for end-of-life recreational craft, targeted to boat owners (individual people and public and private organisations who own recreational craft).

Please register to access the training modules

 
With the support of the
  • Boat Digest tanıyın

  • Tekne sökümü ile bilgilerileri arttırarak işinizi genişletmekle ilgilenir misiniz?

    slide 1
  • Teknenizi terketmek yerine ona bir başka şans vermek ister misiniz?

    slide 1

Nasil katilinir?

Projeyi yaygınlaştırmamıza yardım edin .

Eğer bir tekne sahibi iseniz, teknenizin ömrünü tamamlaması durumu hakkında daha çok bilgiyi buradan öğrenin ve daha fazla bilgi ya da geri bildirim için lütfen bizle iletişim kurma konusunda tereddüt etmeyiniz. Teşekkürler!

Eğer bir sökümcü iseniz, tekne sökümü hakkında daha çok bilgiyi buradan öğrenin ve daha fazla bilgi ya da geri bildirim için lütfen bizle iletişim kurma konusunda tereddüt etmeyiniz. Teşekkürler!

Abonelik

Proje hakkında ve gelecekte yayınlanacak eğitim modülleri hakkında son haberleri almak için mail listenize abone oluyorum.

Invalid entry
You must accept the privacy policy

Neden?

Avrupa kıtası, sadece Avrupa Birliği’nde bulunduğu tahmin edilen 6 milyonun üzerinde tekne filosu ile dünyadaki en büyük gezinti teknesi yoğunlaşma alanlarından biridir.

Ortalama 30 yıllık bir sürede gezinti tekneleri kullanım ömürlerinin sonuna varmaya başlar ve çevre sorumluluklarına uygun ve de güvenli bir şekilde bertaraf edilmeleri gerekir. Bu da demektir ki; tekne sahipleri, denizcilikle ilgili profesyoneller ve sökümcüler ortaya çıkabilecek potansiyel tehlikeli materyalleri NEREDE ve NASIL uygun şekilde sökeceklerini ve bertaraf edeceklerini bilmeye ihtiyaç duyacaktır.

Hedef

Çevreye Duyarlı ve İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimleri Sağlayarak Tekne Söküm Anlayışı (Boat DIGEST) projesi; gezinti teknelerinin söküm uygulamalarının İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) standartlarını iyileştirmeyi, yetenek eksiklerine hitap etmeyi, aynı zamanda gezinti tekneleri sahipleri için kullanım ömrünü tamamlama sorumluluğu ve seçenekleri konusunda farkındalık arttırmayı amaçlar. Bu amaca, gezinti teknelerinin sökümü için mesleki eğitim ve öğrenim (VET) alanında ve kendi teknesine sahip olanlar için kullanım ömrü tamamlama rehberini sağlayan bir farkındalık modülü kapsamında araştırma faaliyetlerinden gelen yenilikçi ürünlerin, araçların ve eğitimlerin transferi vasıtasıyla ulaşılacaktır.

Etki

Bu projeden beklenen etki, sökümcülerin mesleki eğitim ve öğrenim(VET) , sağlık, güvenlik ve çevre konusundaki yetkinliklerinin iyileşmesidir. Profesyonel sökümcüler arasında artan farkındalık, ölümcül ve ciddi yaralanmalarda, çevresel kazalarda bir azalma ve raporlanan kazalarda azalama oranına dönüşecektir. Bununla birlikte; farkındalık modülü, tekne sahipleri iyi bertaraf uygulamalarını gözlemlediğinde terkedilmiş eski tekne sayısında bir azalmaya yönlendirecektir.

Rtaklar

Danışma Kurulu Üyeleri

Danışma Kurulu üyeleri çıktılar, mesleki eğitim ve farkındalık gelişimi, yaygınlaştırma faaliyetleri konularında öneriler ve geri bildirim sağlar ve oluşturulan çıktılar için olası bir son kullanıcı olacak hareket eder.

Ucina- CONFINDUSTRIA NAUTICA
European Boating Association
Ministerio de medio ambiente - Gobierno de España
 
Agència de Residus de Catalunya

Collaborators

Asociación de navegantes de recreo
Federación Española de asociaciones de puertos deportivos y turísticos
Associació Catalana de Ports Esportius i Turístics
Yacht
British Marine Federation
Asociación española de desguazadores y reciclaje del automóvil
Asociación Nacional de Empresas de Vehículos Industriales